Obiady

 

Pływalnia

 

Komunikaty

 

Sport

 

Świetlica

 

Osiągnięcia

 

Konkursy

 

Rekrutacja

Światowy Dzień Sztuki upamiętnia dzień urodzin wielkiego artysty Leonardo da Vinci twórcy m.in. obrazów: "Mona Lisa", czy znajdującego się w polskich zbiorach obrazu "Dama z łasiczką". Święto zostało ustanowione przez IAA (International Associtation of Art) w 2011 roku. Celem obchodów jest promowanie sztuki i zwiększanie świadomości społeczeństwa międzynarodowego wobec dziedzin kultury oraz sztuki.

W tym dniu organizowanie są wydarzenia artystyczne, wystawy malarskie, spotkania z artystami oraz warsztaty z różnych dziedzin sztuki. Sztuka jest piękniejszą stroną ludzkości i stanowi fundament człowieczeństwa. Według definicji wybitnego znawcy tej dziedziny Władysława Tatarkiewicza: "Sztuka jest odtwarzaniem rzeczy, konstruowaniem form bądź wyrażaniem przeżyć, pod warunkiem, że efekt tworzenia jest zdolny zachwycać, wzruszać lub wstrząsać".  Sztuka dotyka emocji człowieka i jest wyrazem wizji świata twórcy. Artysta wyraża swoje myśli, pragnienia, nadzieje i zawody poprzez dzieła, które tworzy. Obrazy, rzeźby, utwory muzyczne, literackie, sztuki teatralne, filmy – wszystko to powstaje z emocji i te emocje w nas wywołuje. Nie zawsze odbieramy je tak, jak inni i tak, jak chciałby tego sam artysta, ale zawsze dzięki sztuce doświadczamy emocji.

W dniu 8 kwietnia klasa IIa z wychowawczynią Panią Beatą Korpys i klasa IIc z wychowawczynią Panią Anną Karwowską, uczestniczyły w kolejnej lekcji bibliotecznej poświęconej baśniom H. Ch. Andrsena. Uczniowie poznali życiorys tego wybitnego bajkopisarza, obejrzeli i wysłuchali baśni "Calineczka" przy wykorzystaniu teatrzyku kamishibay, odpowiedzieli na wiele pytań dotyczących lektury i jej morału oraz samej formy baśni, wysłuchali "Wiosny" A. Vivaldiego i otrzymali kolorowanki ze scenami ilustrującymi tę opowieść. Było bajkowo i wesoło.
 
W dniu 27 marca 2024 r. jury w składzie: Pani Brygida Woźniak, Pani Mirella Helińska i Pani Alicja Budzińska, wyłoniło laureatów konkursu poetycko-plastycznego pt. "Wiosna wierszem malowana" organizowanego przez bibliotekę szkolną. Prace oceniono zwracając uwagę na: zgodność z regulaminem i tematem konkursu, wartość literacką i dobór zastosowanych środków artystycznego wyrazu, oryginalność i pomysłowość formy plastycznej, estetykę oraz ogólne wrażenie artystyczne.
 

Klasa II b wraz z wychowawczynią Panią Heleną Mościenicą uczestniczyła w dniu 4 kwietnia, w lekcji bibliotecznej zatytułowanej: Poznajemy twórczość Hansa Chrystiana Andersena na przykładzie baśni "Calineczka". Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, co to jest teatrzyk kamishibay nazywany inaczej papierowym lub obrazkowym teatrem. Wywodzi się on tradycyjnej japońskiej sztuki opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do  płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny/ekranu o nazwie batai (scena). Przedstawienie poprzedziła opowieść o życiu H. CH. Andersena największego bajkopisarza, żyjącego w Danii ponad 200 lat temu. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały animację kolorowych kart, słuchając narracji nauczyciela bibliotekarza czytającego historię Calineczki. Następnie wywiązała się dyskusja, podczas której uczniowie opowiedzieli własnymi słowami losy głównej bohaterki oraz bezbłędnie odczytali morał baśni. Drugoklasiści wyszli z lekcji z przeświadczeniem, że dobro wraca do tych którzy je czynią i zawsze warto pomagać innym,  warto także nigdy się nie poddawać i do końca walczyć o swoje szczęście.

Już następnego dnia po pasowaniu na czytelnika biblioteki szkolnej, uczniowie klas pierwszych ruszyli do wypożyczalni. Klasa Is uczestniczyła w lekcji bibliotecznej, a na przerwach tłumy pierwszaków ruszyły między regały książkowe, wypożyczyły swoje pierwsze książeczki i kolorowały wielkanocne jajka inspirując się wierszami Jana Brzechwy pt. "Żuk", ”Kaczka Dziwaczka", "Kwoka" i "Jajko".
 
Z życzeniami zdrowych, pełnych spokoju i radości Świąt Wielkanocnych - nauczyciel bibliotekarz Alicja Budzińska
 
1